Marka Tescil Nedir?

5
(1)
Marka Tescil

Marka Tescil Nedir?

Marka tescil, firmaların kendilerine ait olan malların, eşyaların ya da hizmetlerin farklı olması için isimler, sesler, resimler, renkler ve şekiller ile kalıba koyulmasıdır. Firmalar kendilerine ait olduklarını bildikleri her türlü ürün veya hizmet için marka tescili yaptırabilirler. Birçok büyük firmanın başvurduğu bu yöntem ile birlikte piyasaya sunulan ürün ve hizmetlerin hangi işletmeye ait olduğu bilinir ve bu şekilde kabul görerek kullanıma devam edilir.


Marka Tescil İşlemleri Yaptırmak

Ticaret dünyasında her gün yeni bir gelişme meydana gelmektedir. Sektörün hızla büyümesinin sonucu olarak da marka tescil işlemleri her geçen gün artarak ilerlemektedir. Firmaların rekabetlerinin en büyük göstergeleri ise aldıkları bu ürün veya hizmet patentleridir. Firmalar yaptıkları her ürün ve hizmete marka tescil işlemi yaptırarak bunları korumaya alır ve en güçlü silahları olarak kullanıma açar. Şirket işlemlerinde şirketlerin değerleri hesaplanırken şirketlerin en önemli varlıkları bu patentlerdir. Firmalar değer hesaplaması yaparken bu patentleri de sıra ile hesaplar ve firmanın değerini o şekilde belirler. Firmaların sahip oldukları patentlerin tümü o şirketlerin toplam değerlerinin %80’ini yansıtmaktadır. Kalan %20’lik kısım ise şirketin sahip olduğu demirbaşları içerir. Bugün faaliyet gösteren birçok dünya devinin şirket değeri, aldıkları patentlerden dolayı o derece yüksek olarak belirlenir.


Marka tescili günlük anlamda birçok farklı kelime ile de ifade edilebilmektedir. Logo tescili, marka tescili gibi isimler en yaygın olarak tercih edilen isimler arasında yer alır.


Marka Tescili Nasıl Alınır?

Firmalar kuruluma karar verdikten sonra kurulum aşamasında iken Ticaret Odasına gider ve orada kendilerine uygun bir isim belirler. Bazı firmalar bu noktada belirledikleri ismin kendilerine marka yetkisi verdiğini düşünür. Ancak burada alınan isim sadece şirkete ait olacak isimdir. Marka hakkında patent alınmak istendiğinde bunun için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurmak gerekir. Buradan alınacak tescil belgesi o ürünün tamamen o şirkete ait olduğunu gösterir.  Marka tescil işlemleri firmalar adına sistemli bir şekilde alınıp şirketlere zahmetsizce verilen bir hizmettir. Bu kapsamda marka tesciline ihtiyaç duyan firmalar gerekli başvurunun ardından kısa sürede istedikleri ürüne ait marka tesciline sahip olabilirler.


Marka Tescili Alınabilecek Ürün ve Hizmetler

Marka tescil işlemleri günümüzde birçok farklı alanda yapılabilmektedir. İşletmelerin isimleri, firmalara ait olan ürünlerin isimleri, işletmelerin sahip oldukları logolar, herhangi sembol veya tasarımlar, ses ve tonlar, işletmelere ait olan sloganlar, renkler, hareketler ve desenler gibi konularda firmalar marka tesciline sahip olabilmektedir. Firmalar kendilerine ait olan bu hizmeti alarak birçok konuda özelleştirme sağlar. Marka tescil hizmeti her firmaya sunulabilen bir hizmettir ve firmalar adına gerekli bütün işlemler güvenilir adımlar ile sağlanır. Tescili alınan ürün her anlamda firma tarafından korumaya alınmış olunur. Kullanım hakkı tamamen o firmaya ait olmakla birlikte başka türlü kullanımlar için tescil sahibinden izin alınmasını gerektirir.


Marka Tescil Önerileri Nelerdir?

Marka tescil işlemleri yaptırılmak istendiğinde dikkat edilmesi gereken konular bulunur. Firmalar bunu konuda güvendikleri marka tescil hizmetlerinden faydalanarak her türlü tehlikeli durumdan kurtulabilir. Marka tescil hizmetlerinde firmalara her konuda gerekli hizmet sunulmakta ve firmaların güvenliği ön planda tutulmaktadır. Tescil olan ürünlere karşı da firmaların dikkatli davranmaları gerekir. Tescili olmayan markalara yapılacak olan yatırımlar daima zarar ile sonuçlanmaktadır. Firmaların markaları kullanmaya başlamadan önce marka hakkında mutlaka araştırma yapmaları gerekir. Firmalar kullanacakları markaların tesciline karar verdikten sonra ise marka için tescil işlemlerine başvurmalıdır. Marka tescil hizmetlerinde firmalara gerekli bilgiler verildikten sonra firma adına her türlü belge toplanır ve firmaya marka tescil hizmeti sunulur. Bununla birlikte alınan patentle ilgili daha sonra yapılacak başvurular da marka tescil hizmeti ile takip edilir ve gerekli durumlarda tescillerin alınması engellenir.

Marka Tescilini Nasıl Yapmak Gerekir?

Marka tescil işlemini yapabilmek için öncelikle şahıs olmak gerekmektedir. Şirketlerin tüzel kişilikleri ve özel marka tescil hizmetleri gerekli her türlü başvuruyu yapabilir. Firmalar sahip oldukları tescil işleminin ardından kullandıkları ürünlere ait olarak her türlü yasal hakka da sahip olmuş olurlar. Firma eğer kullandığı ürünler hakkında tescil hakkına sahip olmazsa başka firmalar tarafından ihlal edilme ile karşı karşıya kalabilir. Hele ki internet çağında yaşandığı varsayılırsa tescil işlemlerinin de ne kadar önemli olduğu kolayca anlaşılabilmektedir.  Marka tescil hizmetlerinde firmalar adına gerekli her türlü işlem uzmanlar tarafından gerçekleştirilerek firmalara sunulmaktadır. Yapılacak ön araştırmanın ardından markaya ait tescil işleminin yapılmadığı kanıtlanır ve kısa zamanda ürün veya hizmetlerin gerekli firmalara verilmesi sağlanır.


Marka Tescil Süreci Nasıl İşler?

Marka tescil çalışmaları özen ve titizlik isteyen bir iştir.  Öncelikle yapılacak ön araştırmanın ardından ürün veya hizmetin tescile uygun olup olmadığının araştırılması ve incelenmesi gerekmektedir.  Eğer ki ürün veya hizmet tescillenmeye uygun şartlara sahip ise bu durumda hemen gerekli belgelerin toplanmasına geçilir ve tescil için bir dosya hazırlanır. Eğer ki kurum ürün veya hizmetin tescil niteliğinde olmadığına karar verirse bu durumda da delil ve tahliller ile tescil alma yolunda gerekli adımların atılması sağlanır. Bu aşamaların ardından Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvuru ile yasal süreç başlar. Yapılan detaylı incelemelerin ardından değerlendirme sürecine geçilir ve uygunluk onayının verilmesinin ardından ürün veya hizmet resmi olarak marka tescil belgesi almaya hak kazanır. Marka tescil hizmetleri her firma için ve her ürün için yapılabilmektedir. Profesyonel ekipler firmalar adına gerekli her türlü ön hazırlık ve başvuruyu yaparak firmalara başarılı bir şekilde tescil hizmeti sunmaktadır.


Marka Tescil İşlemlerinde İstenen Belge ve Evraklar

Marka tescil işlemlerinde öncelik olarak marka sahibine ait adres bilgileri ve sözleşmeye ihtiyaç duyulur. Şahıs ise isim soy isim gibi bilgiler, şirket ise şirkete özel resmi evraklara gerek duyulur. Tescil işleminde bulunurken vekâletname belgesi zorunludur. Noter onayı olmasa bile gösterilecek bir adet vekâletname işlemlerin başlatılması için yeterli olur. Tescili istenilecek olan bürün veya hizmetin marka veya logosu istenir. Bunla ile birlikte yapılacak başvurunun ardından talep edilen ödeme yapılır ve dekontu da dosyanın içerisinde yer alır. Marka tescil işlemleri bilirkişi tarafından yapıldığında son derece kolay bir işlemdir. Firmalar adına yapılan bu hizmet hiç zaman kaybı yaşatmadan her ürüne kısa sürede marka tescilinin alınmasını sağlar.


Marka Tescilinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Marka tescil hizmeti alınan her ürün için 10 yıl geçerlilik süresine sahiptir. Bu sürenin ardından patenti alınan her ürün için tekrar patent işlemi başlatmak ve bu izni yenilemek gerekir. Şirketlerde bu işlem için yetkili bir birim bulunur ve her dönemde süresi biten ürünlerin tekrar patentinin yenilenmesi işlemi yaptırılır. Birçok farklı ürüne ait patente sahip firmalarda ürünlerin takibini yapmak zor olduğundan bu işin profesyonel kişiler tarafından yaptırılması sağlanmaktadır Marka tescili anlamında sunulan hizmetlerde şirketlere ait bilgiler daima özel kalır. Patent için gereken belgeler ile patent alan şahıs tarafından korunmaktadır. Her konuda bilgili patent uzmanları işletmeler patent hakkında gerekli her türlü destek ve bilgiyi sağlamaktadır.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

WhatsApp WhatsApp Destek