Marka Tescil İstanbul

5
(1)
Marka Tescil İstanbul

Marka Tescil İstanbul

Marka tescil İstanbul hizmet içeriğinden yararlanarak kurumsal bir alan oluşturabilir ve müşterileriniz ile iletişiminizi bu sayede güçlü hale getirebilirsiniz. Marka tescili yaptırmak işletmenizin büyüme hedeflerine pozitif değer katan en önemli etkenlerin başında gelir. Bunun için bu ayrıntıya mutlaka özen göstermeniz en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Bir işletmenin ürünlerini ve yapmış olduğu hizmetleri başka işletmelerden ayrılmak için vermiş olduğu işaretlerin tümüne marka denir. Marka ticarette çok önemli bir unsurdur. Markanın ticaretteki yeri ticaretin temel unsurlarından biri olduğunun göstergesidir. Markalar birçok çeşit ürün piyasaya sürebilmektedir. Sürmüş oldukları bu ürünlerin hepsinde kendi öngörülerini, çalışmalarının özelliklerini ve kalitelerini tüketicilere sunmaktadırlar. Markaların bu kadar emek vererek piyasaya sürdükleri ürünlerin taklidinin önlenmesi için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemin en başında ise markaları tescil ettirmek vardır.

Piyasaya sürülmüş olsun ürünün her türlü özelliğini; logolar, sloganlar, şekiller, yazılar, imzalar ve benzeri birçok özellik marka tescili ile taklitlerinden korunabilmektedir. Bu sebeple marka tescili yaptırmak firmalar için oldukça önemlidir. Çünkü birçok basit firma, merdiven altı üreticileri markaların birçok Emek ve özenle piyasaya sürmüş oldukları ürünleri taklit edip rant kazanmaya çalışmaktadır. Bunu önlemenin tek ve en önemli yolu ise markayı tescil ettirmektir. Böylece resmi veya gayri resmi firma herhangi bir ürünü taklit ettiği zaman bununla ilgili bir yaptırım uygulanması sağlanabilmektedir. Marka tescili İstanbul bu konuda hizmet veren başarılı bir firmadır.


Marka Tescil Süreci

Marka tescil süreci bazı adımlar içeren bir süreçtir. Öncelikli olarak tescil işlemi yapacağınız firmanın belirlediği kurallar ile ilgili bilgi almanız gerekmektedir. Tescil ettirmek istediğiniz marka, logo, şekil gibi şeylerin belirli kurallara uyması gerekmektedir. Tescil işlemi yaptırılırken aranan bazı özellikler şunlardır; markadan dini tabir, ahlaka aykırı ibare gibi şeylerin olmaması gerekmektedir. Tescil işlemi  kriterlerinde aranan en önemli özellik ise tescil etme istediğiniz markanın şekil, logo, isim gibi şeylerin bunu daha önce başka bir yerde kullanıp kullanılmadığı ile ilgili geniş bir araştırma yapılmasıdır. Herhangi bir araştırma sonucunda tescil ettirmek istediğiniz ile ilgili benzer veya birebir aynı özellikler görülürse tescil işlemi yapılmamaktadır.Marka tescil işlemi yaptırılırken mutlaka uzman kişilerden yardım alınmaktadır.

Marka tescil İstanbul sürekli yapılan marka tescil işlemleri ile ilgili geçmişten günümüze geniş bir araştırma yaparak markanızın istenen kriterlere uygunluğuna göre onay vermektedir. Bunun için geçmişte olan ve başvuru halinde bulunan tüm tescil markalarını sınıflandırarak işlem yapmaktadır. Uzun ve geniş bir araştırma süreci geçirildikten sonra herhangi bir sorun olmadı görünürse başvuru için gerekli evraklar toplanarak kişisel veya şirket şeklinde başvuru yapılmalıdır. Marka tescil işlemleri için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilir. Faaliyet belgesi, vergi levhası gereklilik halinde vekaletname, başvuru ücretinin ödendiğine dair belge veya dekont, marka örneğidir.


Marka Tescil Sınıfları

Marka tescil sınıfları; toplamda 45 adettir. Bu 45 adet kendi içerisinde iki bölümde incelenmektedir. 1-34 sınıflar mal sınıfları olarak adlandırılırken 35-45 sınıflar işlem hizmet sektörü sınıfları adına almıştır. Marka tescil sınıfları belirli kurallara ve kriterlere göre ayrılarak belirlenmiştir. Marka tescil sınıfları tercih ederken şirketinizin yapmış olduğu işleri ve içeriğini en iyi şekilde anlatacak en doğru marka tescil sınıfını belirlemek gerekmektedir. Bu yüzden yapacağınız işi belirledikten sonra size en uygun olan marka tescil sınıflama belirterek marka tescil İstanbul firması ile tescil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Sınıfınıza uygun olarak marka tescili yaptırmanız hem markanızla ilgili herhangi bir benzerliği olan firmanın bulunmasını ve ona göre değişiklik yapmanızı kolaylaştırır hem de daha sonra markamızı gayri resmi kullanacak olanların önüne geçmek için önemlidir.


Patent İşlemleri

Patent işlemleri nedir bahsetmeden önce patentin tanımı kısaca yapalım. Bir ürün icat edildiği zaman bununla ilgili hemen patent başvurusu yapılması gerekmektedir. Patent; icadı olan ürünü kullanmaya satma haklarının hepsinin size ait olduğu ile ilgili bir belgedir. Bu belgeyi almanız icat etmiş olduğunuz ürünün veya markanın başka kimseler tarafından kullanılmasının önüne geçer veya başkaları bunu kullandıkları zaman sizlere belirli bir ücret ödenmesi gerektiğini gösterir. Patent tescilinin amacı verilen emeğin başkaları tarafından sömürülmesinin önüne geçmektir.

 Patenti alınan herhangi bir icat onaylatan kişinin izne olmadan başka kişiler tarafından alınamaz satılamaz ve kullanılamaz. Zaten suresi 20 yıl ürünün patentini almanız patent tescil işlemi ile mümkündür. Araçlar kimyasal değişiklikler makine var Bazı icatlar patent koruması altında buluş yapan kişinin haklarını korumaktadır. Patent belgesi, alınıp satılabilir mi raf olarak verilebilir, ipotek veya haciz edilebilir. Bir ürünün patent tescili olabilmesi için özellikler olmalıdır; daha önce kullanılmış veya benzerinin olmadığı ürünler olması gerekmektedir, teknik durumunun uzman kişiler ve Mühendisler tarafından çok kolay bir şekilde piyasaya uyarlanmaması da bir önemli faktördür. Sanayide kullanılır olması da diğer önemli faktörlerden bir tanesi. Buluş yani icatları korumanın en önemli yolu patent tescilidir. Marka tescil İstanbul bu konuda sizlere her türlü ayrıntı hakkında bilgi vermektedir.


İsim Tescili

Türk Patent Enstitüsü tarafından kayıt altına alınan işlemleri marka tescili denildiği gibi isim tescili de denilmektedir. Herhangi kişi veya işletmenin kendi icat etmiş olduğu bütün kullanım ve isim haklarına kendisinin olmasını istemiş olduğu marka için yaptırmış olduğu resmi işlemleri verilen isimdir. İsim tescili yapılmasının amacı nedir bundan kısaca bahsedelim. Öncelikle icat edilmiş olan ve pazarlamaya sunulmuş olan ürünle ilgili verilmiş olan emeğin karşılığını izin başkalarının kullanılmasının önüne geçmek için tescil işlemi yapılmaktadır. Burada önemli olan sadece tescil işlemi sırasında vermek istediğiniz ismi daha önce hiç bir kuruluş veya şirket ya da bir kişi tarafından kullanılmış olmamasına dikkat etmektir. Şirket unvanı ve marka tescili birbirinden tamamen farklı konulardır. Şirket ismi başka şirketler de kullanılabilirken marka herhangi bir benzerlik göstermemelidir. Marka tescilinde en önemli faktörlerden birisi budur.

Marka tescil İstanbul isim tescili konusunda tüm ayrıntılı araştırma yaparak hassas bir çalışma yürüten firmadır. Markanızın tüm haklarının saklı tutulması için profesyonel tüm yöntemleri kullanarak isim tescil işleminizi sonuçlandırır. Marka tescil süreci başvuru sürecinden itibaren ortalama 1 yılı alan bir işlemdir. İsmin tescili 12 ila 14 ay arasında zaman harcanmaktadır. Markamız tescil olduktan sonra korunma süresi 10 yıldır. 10 yıldan sonra gerekli harç ödenir, belgeler gerekli yerlere iletildikten sonra markanın korunması süreci uzatıla bilinmektedir.


Marka Tescil Ücreti

Marka tescil fiyatları Türk Patent enstitüsünün kararlarına göre belirlenmektedir.  2019 yılında da marka tescil ücreti TPE tarafından belirlemiştir. Marka tescil başvurularında fiziki veya online başvuru ücretlerin değişmesine sebebiyet vermektedir. Aradaki farkı kısaca şöyle özetleyebiliriz. Fiziki marka tescil başvuru işlem ücretleri online işlemlere göre %50 daha fazla ücretlendirilmektedir. Marka tescil fiyatları kıyaslanması için bilgi ve deneyim gerekmektedir. Marka tescil fiyatları tescil sınıflarına ve de yapılacak olan işlemleri ne kadar süreli aşama gördüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca marka tescil ücretlerine başvuru yaparken anlaşılmış olan patent şirket veya kişilerin hizmet ücretleri de eklenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bir hususa parantez açalım; paten işlemi yaptırdığınız firmanın güvenirliği oldukça önemlidir. Çünkü bazı kötü niyetli firmalar online başvuru yaptırıp şahıs başvuru ücreti talep etmektedirler. Marka tescil ettirirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan birisi de budur. Marka tescil İstanbul marka tescilinin onaylanıp onaylanmaması ile ilgili her türlü riski de tekrar gelecek işlemlerin ücretlendirmesi hakkında sizleri mutlaka bilgilendirmektedir.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

WhatsApp WhatsApp Destek