Google Reklamları Nasıl Verilir?

5
(2)

Google Reklamları Nasıl Verilir?

Google Reklamları Nasıl Verilir?

Google reklamları nasıl verilir sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz ve bu yazıyı okumanız sizi aydınlatacak. Google dönemin günlük bazda en fazla kullanılan arama motoru olarak ön plana çıkar. Hem dünyanın hem de Türkiye’nin en fazla kullandığı bu arama motoru reklam anlamında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Şirketlerin faaliyetlerini büyütmesinde ve pazarını genişletmesinde önem sahibi olan Google, aldığı reklamlar ile işletmelerin sahip oldukları başarıyı iki katına çıkartır. Google düzenin kendisine özgü sistemi olan Adwors ise bu noktada arama yapan kullanıcılara ilgili sonuçların görüntülenmesini sağlamaktadır. Google reklamları nasıl verilir? Konusu Google üzerinden reklam vermek isteyenlerin merak ettikleri ortak sorudur.

 

Google Reklamları

Google reklamları işletmelerin reklamcılık faaliyetlerinin büyük bir çoğunluğunu sırtlayan bir sistemdir. İşletmelerin en fazla bütçeyi reklama ayırdıkları düşünülürse bir işletme için Google reklamlarının ne kadar olduğu kolayca anlaşılabilir. Eğer işletme olarak sahanızı genişletmek ve farklı kesimlere de erişmek niyetinde iseniz bu yolda sizin de en büyük yardımcınız Google reklamları olacaktır. Eğer doğru bir reklam kampanyasına dâhil olabilir ve doğru adımlar ile başarılı bir kampanya yayınlayabilirseniz, siz de kısa sürede internet üzerinden başarı sağlayan işletmeler arasında yerinizi alabilirsiniz.

 

Google Ads Nedir?

Google Ads nedir? Diye sorulacak olduğunda Google Ads’nin diğer bilinen adı ile Google Adwords olarak bilinmektedir. Adwords sistemi Google üzerinde yayınlanacak reklamların bir nevi temelini oluşturan bir sistemdir. Kullanıcıların yükledikleri reklamların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında ve kitlesel kullanıcıların oluşturulmasında en büyük pay Adwords sistemine aittir. Google Adwords kullanılan arama tekniklerinde kullanıcılar ilgili aramaları yaptıklarında karşılarına sadece o kriterde arama sonuçları sıralanır. Buna ek olarak kullanıcılar hakkında yeterli bilgiye sahip olan Google, bu anlamda kullanıcının ihtiyacı olan bütün reklamları da profesyonel bir şekilde yayımlama kapasitesine sahiptir.  Adwords internet üzerinde Youtube başta olmak üzere birçok farklı platformda aktif olarak reklam hizmeti sunmaktadır. Şuan aktif olarak günde 1 milyon kullanıcısı olan bir platformdur.

 

Neden Google Ads’ye Reklam Verilmelidir?

Neden Google Ads’ye Reklam Verilmelidir? Konusu, oldukça önemli bir sorudur. Reklam çalışmasına girecek olan işletmeler bu sorunun cevabından yola çıkarak oldukça önemli bir yere gelmektedir.  Aslında bu sorunun cevabı son derece basittir. Mantığı öğrendikten sonra Ads üzerinden istenilen başarının elde edilmesi de mümkün olabilir. Google Ads’nin çalışma mantığını anlayan bir işletme bu sisteme uygun verilerini internet üzerine yükleyerek kısa sürede ihtiyaç duyduğu satış patlamasına sahip olabilir.

 

Google Adwords Hesabı Açma

Google reklam fırsatlarından yararlanmanın ilk aşaması Google Adwords hesabı açma işlemidir.  Sunulan bütün hizmetlerden faydalanmak için hesap açılarak işe başlanır. Bunun için ise GMail hesabına sahip olmak gerekmektedir. GMail üzerinden erişim sağlanacak bir hesap kolayca Ads sistemine kayıt imkânı sunabilir.  Eğer hazırda bir GMail hesabınız varsa hiç zaman kaybetmeden Ads üzerinden istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. GMail hesabı olmayanlar için bu aşamada GMail sitesi üzerinden hesap açmak gerekir. Kayıt ol butonu üzerinden girilecek sistemde gerekli isim ve şifre bilgilerinin girilmesinin ardından kolayca bir GMail hesabı oluşturulabilir. Bunun ardından Adwords sistemi üzerine yapacağınız kayıt ile birlikte de bu sisteme kolayca giriş yapmak mümkün olabilmektedir.

 

Google Reklam Ayarları

Google reklam ayarları, sizin hesabı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz için sunulmuş seçeneklerin girilmesi anlamını taşımaktadır. Hesaba giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi düzenleyerek Google üzerinde dilediğiniz hamleyi rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Ayarlar sekmesinde sorulan sorulara doğru cevap vererek bilgi güvenilirliği anlamında her daim en güncel gelişmeleri kolayca takip edebilirsiniz.

 

Google Reklam Çeşitleri

Google reklam çeşitleri sahip olduğu seçenekler ile kullanıcılara birden farklı seçenek sunar. Her biri farklı kategorilerde reklam seçeneği sunan bu reklam türleri işletmelerin ihtiyacı olan reklam açığını kapatma konusunda da oldukça başarılıdır. Belli başlı Google reklam türleri;

  • Arama Ağı,
  • Yeniden Pazarlama
  • Ürün Listeleme
  • Görüntülü Reklam Ağı
  • Youtube Reklam Ağı
  • Mobil Reklam Ağı olarak sıralanabilir.

 

Google Reklam Sisteminin Önemi

Reklam çalışmalarının her adımı firmalar için önem taşır. Sanal dünyada başarı elde etmek için ise Google reklam sisteminin önemi konusuna duyarlı olmak gerekmektedir. Eğer sanal dünyada kuralları bilir ve bu kurallara göre hareket ederseniz her daim bu işten karlı çıkabilirsiniz.  Son dönem bu konuda yapılan anketlerin çoğunda, kullanıcıların ihtiyaçlarının birçoğunu internet üzerinden karşıladıkları sonucuna ulaşılmaktadır. Bu anlamda ihtiyaçların karşılanmasındaki en büyük etken arama motorudur. Bu nedenden dolayı Google üzerine verilecek reklamlar markanın değerini artırmada ve diğer rakiplerden öne geçme konusunda hayati bir risk ve önem taşımaktadır.

 

Google’ye Reklam Verme Maliyeti

Google, yayınladığı bütün reklamlar ile işletmelerin ihtiyacı olan başarıyı yakalamalarında pay sahibi olan bir platformdur Bu sistemde reklamı bulunan işletmeler belirli bir süre için bu reklamlar yolu ile etkin bir sonuç elde edebilir. Google’ye reklam verme maliyeti birkaç farklı unsur ile belirlenmektedir. Reklamların içeriği ve yayınlanma şekli reklamın yayın süresi gibi unsurlar fiyatların belirlenmesine yardımcı olan hususlardır. Etkili bir reklam kampanyasına dâhil olarak yaptığınız ödemenin karşılığını oldukça kısa bir sürede fazlası ile geri alabilirsiniz.  Bu aşamada ödediğiniz rakamları sadece kullanıcılarınızın sayısına göre ödersiniz. Yani ödeyeceğiniz bedelin ne olduğuna kullanıcı tık sayınız karar vermektedir. Farklı ödeme yöntemleri ile kolay bir şekilde ödemenizi gerçekleştirerek reklamlardan faydalanabilirsiniz.

 

Google Adwords Reklamları Yayın Süresi

Google Adwords reklamları yayın süresi belirli sınırlamalara tabidir. Yani günlük olarak yayınlanacak reklam süresini ve tıklama sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz.  Kampanyanızı bütçenize göre değerlendirebilir ve günlük olarak bu bütçeyi eşit sayılara bölebilirsiniz. Böylece gün içerisinde dilediğiniz kadar kullanıcılara açık olan reklamlar tık sayısının dolması ile görüntüleme sisteminden kaldırılabilir.

 

Google ADS Kalite Puanı

Google üzerinde yayınlanan Adwords reklamlarında kalite oldukça önemlidir. Google bu anlamda reklamları farklı sınıflar a ayırır ve bu sınıflar bazında değerlendirmeye alır. Google Ads kalite puanı bu sayede iyi ve kötü reklamı birbirinden kolayca ayırt edebilmektedir. Google Ads sistemi, hesapta yer alan her bir farklı anahtar için değerlendirme tezi uygular. Bu puanlar ise ödeme aşamasında önemlidir. Eğer anahtarlarınızın kalitesi ne kadar kuvvetli ise o denli yüksek başarı elde etmeniz garanti olur. Google bu noktada farklı faktörleri göz önüne alarak değerlendirme yapmaktadır.  Beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi gibi kriterler bu hususta Google’nin değerlendirme yapmasında söz sahibi olan kriterlerdir.

 

Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google üzerinde verilecek reklamın başarılı olması için reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.  Öncelikle verilecek reklamın hedefinin olması gerekmektedir. Hedefi olmayan çalışmalarda reklam kampanyası genelde başarısızlık ile sonuçlanır. Buna ek olarak hedef kitlenin tanımlanması da oldukça önemli olan bir konudur. Reklam için ayrılacak bütçe de getirecek başarı oranını etkileyen önemli bir unsurdur. Reklam çalışması yapmadan önce bu kriterleri bilmek ve hazırlıklı bir şekilde reklam çalışmalarına başlamak, sanal dünyada ihtiyaç olan başarının kısa sürede elde edilmesi açısından önemlidir. Özellikle E-Ticaret siteleri bu kriterlerin hepsini hayati derece değerlendirmeli ve pozisyonlarını buna göre oluşturmalıdır.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

WhatsApp WhatsApp Destek