Facebook ve Instagram Reklam Ölçüleri

5
(1)

Facebook ve Instagram Reklam Ölçüleri
 

Facebook ve Instagram Reklam Ölçüleri

Facebook ve Instagram Reklam Ölçüleri konusunda bilgi vereceğimiz bu yazımızda teknolojinin hayatımıza kazandırdığı en önemli yenilik internet kullanımıdır. Özellikle yoğun kullanıcı kitlesine kısa sürede ulaşım gösteren Facebook ve Instagram sosyal platformlar sayesinde bir şeylerden haberdar olmak daha hızlı bir ilerleme göstermeye başladı.

Sosyal medya platform kullanıcı sayısının fazla olmasının yanı sıra kullanıcıların da uzun süre zaman geçirmeleri ise firma ve markaların tanıtım ve pazarlama stratejilerini geliştirme açısından önemli bir merkez haline geldi. Reklam verme amacınıza göre belirlenecek olan Facebook ve Instagram reklam görsellerine ait olan boyutlar Facebook tarafından sunulan kurallar içinde yer alıyor.

Facebook reklam ölçüleri içinde yer alan bağlantı açıklaması 30 karakter ve görselin yüzde yirmiden fazla metin içeremez kurallarının yanında görsel boyutlarında da önerilen bazı tercihler vardır.

Facebook ve Instagram gibi geniş kullanıcı ağına sahip olan bu platformalar firmalara ilham kaynağı oldu.  Bu platformlarda sizde firmanızın ürün veya hizmetlerinizin reklamlarını yaparak hızlı bir tanıtım ve pazarlama stratejinizi hayata geçirmenin avantajını elde edebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda Facebook Reklam Ölçülerine ait detaylı bilgi verilmiştir.

 

Facebook Reklam Ölçüleri Nelerdir?

Herkesinde bildiği gibi Facebook milyonları bulan kullanıcı ağına sahip özel bir sosyal paylaşım platformudur. Abartısız şekilde milyonlarca kullanıcının sürekli bağlantıda olup zaman geçirdiği bu platformda sunulacak olan reklamlar ise ciddi oranda kişilere ulaşarak etkili bir izlenim oluşturur.

Facebook Reklam TürleriFacebook Reklam Ölçüleri
Gönderi Reklamı (Paylaşım)1200×628 piksel
İnternet Sitesine Tıklama ve Dönüşümler1200×628 piksel
Sayfa Gönderisiyle Etkileşim1200×900 piksel
Sayfa Beğeni Reklamı1200×444 piksel
Uygulama Yüklemeleri1200×628 piksel
Uygulama İle Etkileşim1200×628 piksel
Yerel Bilinirlik1200×628 piksel
Etkinlik Yanıtları1200×444 piksel
Teklif Alımları1200×628 piksel
Video Görüntülemeleri1200×675 piksel
Potansiyel Müşteriler Bulma1200×628 piksel

 

Yukarıdaki kriterler dikkate alınınca potansiyel müşteri bulma, teklif alımları, uygulama yüklemeleri, internet sitesine dönüşümler ya da tıklanmalarda 1200 x 628 piksel kullanımı önerilirken sayfa beğeni ve etkinlik yanıtlarında ise 1200 x 444 piksele yer verilir. Video görüntülemeleri ise 1200 x 675 piksel olarak sunulur.

 

Instagram Reklam Ölçüleri Nelerdir?

Son zamanların en çok tercih edilen ve her geçen gün kullanıcı ağını geliştiren Instagram sosyal paylaşım platformu firma ve markaların tanıtımları için tercih ettiği alanlardır.

Gerçekleştirilecek olan işlemlerde sunulan reklam kurallarına uygun olarak hazırlanan içerikler ise firma ya da markanız için olumlu geri dönüş elde edilmesine de imkân sunan tercihleri içinde barındırıyor.

Instagram Reklamları verirken bu işlemin dev sosyal medya platformu olan Facebook’un Reklam Yöneticisi aracından gerçekleştirilmesi en sağlıklı yöntem olmakla beraber Facebook’un belirlediği Instagram reklam ölçüleri kurallarına da uyarak yapılmalıdır.

Instagram reklam ölçüleri arasında bulunan tavsiye edilen görsel boyut ise 1080 x 1080 piksel olarak belirleniyor. Açıklama kısımlarında en fazla 300 karakter sunan sosyal paylaşım platformunda önerilen ise 125 karakterdir.

Instagram sosyal paylaşım platformunda görsel boy ise 1 : 9 : 1 ile 1 : 1 sunulsa da önerilen seçim 1 : 1 olarak yer alır. Bu detaylara önem vermenin yanında görsel etkinin yanında sunulan metin içeriğine ve karakter tercihine dikkat etmenizdir. Reklam metniniz ve başlık belirtilen karakter sayısının dışına çıkmaması gerekir.

Video kullanımında ise saniye sınırlamasını da dikkate almanız önerilir.

Yüksek kaliteli video ve içerikler ile tanıtımınızda etkili olacaktır. Aşağıdaki tabloda Instagram Reklam Ölçülerine ait detaylı bir bilgi verilmiştir.

 

Instagram Reklam Görseli Boyutu ve Reklam Yazı Oranları

  • 1 : 9 : 1 – 1 : 1 (Tavsiye Edilen 1 : 1)
  • Minimum Çözünürlük = 600 x 315 piksel (1.9:1 Yatay) / 600 x 600 piksel (Kare)
  • 1080×1080 piksel (Tavsiye edilen görsel boyutu, gönderiler ve sponsor gönderi reklamlarında.)
  • En fazla 300 karakter metin. (Tavsiye edilen 125 karakterdir.)
  • Görseliniz %20’den fazla yazı içermemelidir. Görselinizi buradan kontrol edebilirsiniz.
Instagram Reklam TürleriInstagram Reklam Ölçüleri (Önerilen)
Stories Reklamları1080×1920 piksel
Sponsorlu Gönderi Reklamları1080×1080 piksel
Instagram Slayt Reklamları (Carousel)1080×1080 piksel

 

Reklam Kurallarına Uymak Ne Kazandırır?

Hemen her gün kullanıcı kitlesini artıran Facebook ve Instagram gibi sosyal paylaşım platformlarında kullanıcılar uzun saatler boyunca platformda zaman geçirebiliyor. Farklı reklam ve tanıtımlar ile hedeflenen kitleye kısa sürede ulaşmasında etki eden sistem aynı zamanda ürün ya da marka tanıtımlarından da etkilidir. Sistemde yer alan reklam Ölçülerine uygun ve reklam kurallarına uyumlu olarak hazırlanan içerikler kısa süre içinde binlerce kullanıcıya ulaşarak istediğiniz tanıtımı kısa sürede gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Firmanız için avantaj sağlayacak olan sosyal paylaşım platformu tanıtım ve reklam uygulamaları sayesinde hedeflediğiniz kitlenin çok daha fazlasına ulaşmanız mümkün. Reklam ve tanıtımlarda kullanılan video kurallarının yanında görsel içerikler ve içinde yer alan metin karakterleri de son derece önemlidir. Bu içerik paylaşımlarınızda gerekli olan uygulama detaylarına yer vererek reklam kurallarına uyumlu bir tanıtımı kolaylıkla gerçekleştirme imkânını elde edebilirsiniz.

 

Reklam Veremiyor Musunuz?

Sosyal medyanın iki dev paylaşım platformu olan Facebook ve Instagram üzerinde reklam yayınlamak veya yayınlatmak için sosyal medya danışmanlığımız ile size yardımcı olabiliriz. Bu konuda detaylı bilgi almak için saat fark etmeksizin daima bize ulaşabilirsiniz.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

WhatsApp WhatsApp Destek