Drone Nedir?

0
(0)

Drone Nedir?

Drone Nedir? Ne İşe Yarar

Drone, askeri alanda savunma aracı olarak kullanılmaya başlayan insansız hava uçaklarıdır. Zamanla gelişen teknoloji sayesinde drone kullanımı oldukça bireyselleşmiştir. Teknoloji sevdalısı olanların gözdesi haline gelen drone modelleri AR drone, Air drone ya da multicopter çeşitleriyle pek çok alanda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım alanını daha çok fotoğraf ya da video çekimi oluşturur. Tabletten, cep telefonundan ya da başka mobil cihazlardan kolaylıkla kontrol edilebilen droneler sayesinde çok farklı açılardan, oldukça kaliteli ve canlı fotoğraflar çekmek mümkün hale gelmiştir. Ayrıca çekilen videolar yaşanan anların her daim canlı kalmasını sağlayacak türdendir.

 

Kameralı Drone Çeşitleri

Kameralı drone modelleri günümüzde bireysel alanda kullanılmakla beraber pek çok sektörün de vazgeçilmez aracı haline gelmişlerdir. Çok farklı özelliklere ve farklı modellere sahip olan droneler gezilerde, futbol maçlarında ya da düğünlerde sıklıkla kullanılırlar. Bakıldığı zaman oldukça kişisel bir amaca hizmet ettiği düşünülse de aslında pek çok kurumsal firmanın temelinde yer almaya başlamışlardır. Özellikle fotoğrafçılık alanında kendilerine farklı ve daha üstün bir yol çizmek isteyen kişiler drone ile çektikleri fotoğraflar sayesinde istedikleri amaca daha kolay ulaşırlar. Ayrıca drone modelleri sayesinde iletişim kurmak mümkündür. Dünya çapında ün kazanmış pek çok şirket iletişimini drone aracılığıyla yaparak hem hız kazanır hem de farklı bir üst konuma sahip olmuş olur.

 

Drone Satışı Nasıl Yapılıyor?

Drone satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Özellikle seçilen drone denge konusunda çok iyi olmalıdır. Ayrıca drone kullanım alanları düşünülürse cihazın kaliteli ve dayanıklı olması da çok önemlidir. Drone fotoğraf ve video çekimi için kullanılan teknolojik cihazdır. Bu nedenle kamera özellikleri oldukça iyi olmalıdır. Drone satın alımında megapiksel değerlerine dikkat etmekte ve kullanım alanına göre en uygun olanı seçmekte yarar vardır.

Drone donanımları da dikkat edilmesi gereken bir kıstastır. Droneler hava çekimi yaparlar ve bu yüzden pek çok dış şarta dayanıklı olmak zorundadırlar. Su, toz gibi dış etkenlere ya da çarpma gibi olumsuz sonuçlara karşı iyi bir donanıma sahip olmalıdırlar. Drone özellikleri sadece bunlarla sınırlı değildir. GPS fonksiyonu, Wİ-Fİ bağlantısı, drone kullanıcısının çekilen açıları kontrol edebilme kapasitesi, eve dön komutu ve otomatik kullanım, drone menzil genişliği drone satın alımında mutlaka incelenmesi gereken özelliklerdir. Ayrıca satın alınacak olan drone modelinin farklı yazılımlarla kişiselleştirilebiliyor olması da drone kullanıcısı için çok avantajlı bir durumdur. Satın alınacak olan drone modeli, cihazın kullanım alanına uygun nitelikte olmalıdır. Aksi halde istenen kalitede fotoğraf ve video çekimi elde edilemez.

 

Drone Modelleri

Drone insansız olan hava araçları için kullanılan genel bir addır. Bu araçlar özel yazılımlarla ya da uzaktan kumandayla yönlendirilirler. Cihazın havalanmasını sağlayan pervaneler vardır ve bu pervaneleri idare eden de motorlardır. Drone çeşitleri bu motorların sayısına göre şekillenir. Yani drone türünü belirleyen en genel özellik motor sayısıdır. Bu nedenle drone araçlar multicopter ismiyle de ifade edilirler. Multicopter, çok motor sayısına sahip olan anlamında kullanılır. Bunun dışında seçilecek olan drone modellerinde çok farklı özellikler mevcuttur. Drone modelleri cihazın şekline, rengine, cihazın donanımına, şarj süresine, kamera özelliklerine ve daha pek çok kıstasa göre değişiklik gösterirler. Burada önemli olan şey drone kullanım alanıdır. Kişiler alacakları drone için karar vermeden evvel cihazı kullanacakları alanı doğru ve net bir şekilde belirlemelidirler. Kullanım amacına ve cihazın kullanılacağı alana göre en uygun olan seçenekler belirlenmeli ve bütçe, tasarım ya da beğeni gibi diğer kıstaslara göre de en doğru karar verilmelidir.

 

Drone Kullanım Alanları

Günümüzde drone kullanım alanları bireysel alanda en çok hobi ve oyun amaçlıdır. Yeni neslin en gözde oyuncağı diye tabir edilen drone cihazlar kameraları sayesinde harika fotoğraf ve video çekimi yaparlar. Bu özelliklerinden dolayı pek çok sektörün de gözdesi haline gelmişlerdir. Özellikle de pazarlama, reklam ve medya alanında drone cihazların gördüğü ilgi büyüktür. Bunun yanı sıra yüksek ve detaylı çekim yapabildiklerinden dolayı spor karşılaşmalarında da sıklıkla kullanılırlar. Bu sayede daha detaylı açı ve görüntü elde edilir. Anlaşılması zor durumlar için bu görüntüler oldukça önem taşır.

Drone fotoğraf ve video çekim kalitesi sayesinde seyahat ve turizm alanının da gözdesi olmuş bir cihazdır. Kuşbakışı görüntülerden harika arşivler oluşturulabilir. Yakın gelecekte drone cihazlar çok daha farklı donanımlarda birlikte pek çok farklı sektörde de kullanıma açılacak gibi gözüküyor. Özellikle acil durumlarda kullanıma son derece uygundurlar. Çünkü oldukça hızlıdırlar ve aynı anda harika görüntüler kaydederler.

 

Drone Seçiminde Önemli Detaylar

Drone seçiminde drone kullanım alanının net olması büyük önem taşır. Cihaz oyun veya hobi amaçlı kullanılacaksa tercih edilecek modeller daha ekonomik olanlar olabilir. Farklı sektörlerde daha profesyonel kullanımlar söz konusudur. Son zamanlarda düğün organizasyonlarındaki çekimler drone cihazlarla yapılır. Böyle alanlarda kullanılan drone modelleri daha donanımlı, kaliteli ve dayanıklı olmalıdır. Ayrıca sektör kullanımlarında cihazın uçuş süresi, şarj dayanıklılığı, kamera çözünürlüğü gibi kıstaslar iki kat önem taşır. Bu nedenle doğru drone seçimi için doğru bir kullanım alanı belirlenmelidir.

 

Drone Kullanmak Yasal Mıdır?

Drone kullanmak yasal mıdır sorusuna yanıt verebilmek için cihazın ne amaçla kullanılacağını bilmek gerekir. Çünkü drone kullanımı hobi ve ticari amaçlı olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmış durumdadır. Bireysel kullanıcıların yani cihazı hobi amaçlı kullananların dikkat etmeleri gereken tek şey cihazı yerleşim yerine elli metre mesafede uçurmaktır. Ancak ticari kullanımlar için durum farklıdır. Kalabalık alanlarda ve ticari amaçlarla drone kullanabilmek için sertifikalı kullanıcı olmak gerekir. Alınan sertifikayla istenilen alanda ticari ya da hobi amaçlı kullanım sağlanabilir.

 

Drone Fiyatları

Drone cihazlar çok farklı alanlarda ve çok farklı amaçlarla kullanılırlar. Bu nedenle oldukça geniş bir model aralıkları vardır. Modellerdeki bu farklılık cihazların fiyatlarında da geçerlidir. Cihazın sahip olduğu her donanım fiyat üzerinde etki yapar. Ayrıca cihazın amatör şekilde mi ya da sertifikalı bir şekilde mi kullanılıp kullanılmayacağı da başka önemli bir ayrıntıdır. Bu gibi ayrıntıların hepsi drone modelleri arasında belirleyici unsurları oluştururlar. Bu unsurlar da cihaz fiyatının artmasını ya da azalmasını sağlar.

Cihazın uzaktan kumandalı olması, 360 derece dönüşü, otomatik kalkışı, çıkacağı yükseklik, şarj süresi, maksimum uçuş süresi, Wİ-Fİ kameralı özellikleri, fazladan bataryalı oluşu, gece görüşü, boyutu, tasarımı ve daha pek çok farklı özellik cihaz fiyatı üzerinde etkilidir. Drone cihazlarda belli bir fiyat aralığından bahsetmek doğru olmaz. 800 TL’ye drone cihaz alınabildiği gibi 8,000 TL’ye de drone alınabilir. Bu nedenle drone fiyatları oldukça geniş bir skalada yer alır. Kişiler kendi zevklerine, bütçelerine ve cihazı kullanacakları alana göre uygun seçenekleri belirlemelidirler.

 

Yazımızı Beğendiniz mi?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu gönderinin sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu gönderiyi geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?

WhatsApp WhatsApp Destek